Černická obora

Černická obora

První zmínky o oboře pochází z roku 1585, kdy se v místech kolem Sudoměřic chovali bažanti. Černickou oboru založil pak o rok později Petr Vok, který k tomu využil poddanskou půdu. Kvůli původní oboře o rozloze 11 km x 4,4 km byly zrušeny obce Černice, Benešov a Obrovka. Obyvatelé z těchto vesnic byli přestěhováni do nově vzniklé osady Nová Ves. V roce 1588 Petr Vok zakoupil pro potřeby obornictví statky ve Vyhnanicích a Březnici.

Obora vždy sloužila zejména k chovu černé zvěře, daňků a jelenů. Chov daňků se zde datuje již od roku 1817. Původně obora zaujímala rozlohu 4 500 ha.V roce 1781 byla zmenšena a nyní je její rozloha něco málo přes 2 000 ha a je v ní šest větších rybníků. K nejznámějším patří Rytíř, využívaný k rekreačním účelům, dále Starý, Nový, Velký Vyhnanický a Panianin. Obora se rozkládá při silnici z Bechyně do Soběslavi poblíž Sudoměřic. V roce 1971 bylo zrušeno oplocení kolem Černicé obory.

Přírodní památka Černická obora byla vyhlášena v roce 1933 a její výměra činí 11,51 ha. Nachází se u loveckého zámečku a bývalé hájenky (dnes zázemí golfového hřiště) Černice nedaleko Sudoměřic u Bechyně. Je to jedna z nejstarších přírodních rezervací na našem území, neboť byla chráněna vlastníkem pozemku již od roku 1880. Jedná se o přestárlý porost borovice lesní, dubu letního a jedle bělokoré s bohatým podrostem habru obecného v jižní části území. Památka je součástí přírodního parku stejného názvu. Lokalita je zajímavá především z entomologického hlediska - řád dvoukřídlí a brouci. Z tohoto důvodu je zde minimálně odstraňováno staré dřevo z padlých stromů.

LOVECKÝ ZÁMEČEK HVĚZDA, také zvaný ČERNICKÝ ZÁMEČEK

Leží východně 7 km od Bechyně při jižním okraji Černické obory. Tento pozdně barokní zámeček byl postaven pro knížete Václava Paara pražským stavitelem J.J. Wirchem v letech 1765-1766.
Již v roce 1880 byla v části obory zřízena jedna z nejstarších přírodních rezervací v Čechách.
Při zámečku dnes najdete nově vybudované GOLFOVÉ HŘIŠTĚ.
Nevelký barokní zámeček je znám též pod názvem Hvězda pro svůj tvar trojcípé hvězdy. Na šestiboký sálový prostor v zámku navazují tři jednopatrová křídla. Nad vstupem je paarský znak s letopočtem 1766.

ČERNICKÁ TVRZ

Přibližně 200 metrů východně od zámečku je zachována starobylá budova zámeckého vzhledu, která měla původně věž. Budova obsahuje starší zdivo a byla barokně přestavěna. Podle ústního tvrzení se pravděpodobně jedná o původní tvrz vladyků z Černic. Obec Černice byla při budování obory Petrem Vokem zrušena a tvrz tehdy byla pravděpodobně využita jako lovecký zámeček v oboře.
Nyní je tato budova využita jako penzion Golf při golfovém hřišti 1. JIHOČESKÉHO GOLFOVÉHO KLUBU.  

Klikněte zde pro CENÍK POPLATKOVÉHO LOVU

AKTUALITY


 

Prodej palivového dřeva
Místo prodeje: Manipulační sklad Bechyně (Na kameňáku)
Kontakt: 603 893 505
 

 

 

 

 

 

bechyně     bechyňský     zámek    resort    hotel    golf    zámecký    golfový    balíčky    balíček    svatba    svatební     svatba na zámku     catering     víkendový pobyt     ubytování     penzion     jižní čechy     výlet     dovolená    turnaj     prohlídka     galerie     muzeum      expozice      petr vok     rožmberkové    sleva     firemní akce    akce     rodina    děti    pivnice     bar    restauarce     zábava      pivnice     pěšky     kolo      brusle     tenis     lužnice      rodinný výlet     výstava     zážitek